Informacje i Aktualności

 
 
Obraz Łukasz Michalik
Awaria panoramixa.
Napisane przez: Łukasz Michalik ( poniedziałek, 19 listopad 2007, 10:39 )
 

13.11.2007 r. serwer panoramix przestał pracować z powodu awarii sprzętowej dysku systemowego. Jesteśmy w trakcie jego odbudowywania — większość serwisów już działa.

Zaktualizowano serwis do najnowszych wersji oprogramowania, m.in. php, mysql, serwer www, moodle. W związku z tym, w najbliższym czasie należy oczekiwać problemów z dostępnością i działaniem niektórych komponentów.

Zmianie uległ sposób dostępu do ssh i zmiany haseł.

Z powodu problemów z bazą danych użytkowników także należy zapoznać się z artykułem na naszej wiki.

 
Obraz Marcin Skórzewski
Odp: Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Marcin Skórzewski ( niedziela, 25 listopad 2007, 11:56 )
 
No wiesz co? Jak wam nie wstyd taki jad publicznie sączyć?!
Obraz Kamil Szczepaniak
Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Kamil Szczepaniak ( sobota, 24 listopad 2007, 22:46 )
 

Ty kolezko od cieplego panstwowego etaciku, rada dla ciebie shutdown -h now. To admin odwala ciezka robote a ty takimi slowami sie odplacasz? Awaria dysku to awaria! A jak widzisz wiekszosc serwisow dziala, ktorych ty pewnie nie umialbys otworzyc w pol roku po awarii.

Best regards,

Aniołeczek :)
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( piątek, 23 listopad 2007, 19:24 )
 
oooo... X11 :D jak miło!
wiesz, że zaczynam za Tobą tęsknić :) ??
Obraz Ksawery Drużycki
Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Ksawery Drużycki ( piątek, 23 listopad 2007, 18:51 )
 
wiecie, teraz nikt nie zrobił rmf fm :) a i tak padło :) ale zawsze ktoś to może jeszcze zrobić :P swoją drogą robienie rmf fm na panoramiksie nie ma sensu kiedy jest sunflower :)
Obraz Ten Wysoki
Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Ten Wysoki ( piątek, 23 listopad 2007, 15:37 )
 
Kiedy HTTP zacznie działać normalnie?

Mam nadzieję, ze mój student już ma aktywne konto, z uśmiechem, bo jeli nie to zaczne wierzyć w to, że można się znać gorzej na komputerach niż moja żona.
Aniołeczek :)
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( piątek, 23 listopad 2007, 13:28 )
 
mi -rf nie chodzi :) :) nie wiem jak Tobie, ale u mnie buja tylko duże R
Obraz Łukasz Juchnowski
Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Łukasz Juchnowski ( piątek, 23 listopad 2007, 13:04 )
 
Skoro mam kochać admina swego to dlaczego nie zrobiono kopi zapasowej systemu .... admin nawalił i tyle .... tak to już jest na ciepłym państwowym etaciku .... studentom zawsze można przecież wcisnąć kit....Ciekawe czy za rok znów będzie awaria dysku .... w ogóle to cała spraw jest ciekawa bo zawsze nawala główna partycja .... A tak poza tym to dlaczego nie można ściągać plików przez ssh - kolejne zabezpieczenie

Obraz Marcin Giełda
Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Marcin Giełda ( piątek, 23 listopad 2007, 09:43 )
 
Kochaj admina swego, możesz mieć gorszego ;).
Obraz Paweł Laskoś-Grabowski
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Paweł Laskoś-Grabowski ( piątek, 23 listopad 2007, 09:40 )
 
Prawdziwy nerd nigdy nie napisze rm -Rf, tylko rm -rf.

Czy mogę prosić o zaprzestanie ubijania piany z g***a (tak ponoć to się określa w Kieleckiem) i niezaśmiecanie subskrybentom tego forum skrzynek pocztowych?
Aniołeczek :)
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( piątek, 23 listopad 2007, 08:25 )
 
Nie no, jakby nie patrzeć... Zacząć temat o awarii serwera i patrzcie, jak się forum ożywiło :) Aleś my popularni :)
Obraz Szymon Owczarek
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Szymon Owczarek ( piątek, 23 listopad 2007, 08:13 )
 
Jak dla mnie jest to bardzo ciekawa informacja.
Z tego co mi wiadomo opisany powyżej przypadek nie dotyczył panoramix-a, ale innego serwera.
Zastanawiające skąd szanowny kolega posiada takie informacje...
Czyżby ploteczki i zwykła ludzka złośliwość?
Swoją drogą powstawanie plotek ma także swoje miejsce w Teorii Informacji, więc post nie zostanie napewno zbagatelizowany.
Pozdrowienia:)
Aniołeczek :)
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( piątek, 23 listopad 2007, 08:28 )
 
Jeżeli już to rm -Rf / jak chcesz być słowny i udać, że się znasz ;) , bo samo rm raczej dużo by nie zdziałało, nawet jako root, bo nie usuwa katalogów, a o ile dobrze pamiętam to Panoramix miał wspomnianą awarię dysku, a słynne na cały IFT-k "rm" to inna administratorska bajeczka. Masz mylne informacje :P :P :P A na sprzęt niestety nie ma rady :) Albo chodzi, albo nie :)

PS: Co chcesz od Xawera??? To był mój kierownik praktyk i potrafił nauczyć :D
Za czasów, jak jeszcze był Xawer, a ja miałam praktykę to nad jednym z biurek widniał taki cytat (zresztą drukowany przeze mnie):)

"Wielcy ludzie popełniają wielkie błędy"

A z takich moich autosyjnych uwag - admin, to najbardziej podły zawód na świecie, bo co by nie zrobił to zawsze znajdzie się jakiś (l)user, któremu coś nie będzie się podobać --- ale to komentarz poza tematem rozmowy :)
Obraz Łukasz Juchnowski
Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Łukasz Juchnowski ( piątek, 23 listopad 2007, 00:59 )
 
poprzedni awaria panoramixa tez była spowodowana niby awarią dysku.....
jednak tak naprawdę Ksawery wpisał rm / gdy był zalogowany jako root
Obraz cien user
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: cien user ( czwartek, 22 listopad 2007, 23:15 )
 
administratora
Obraz Marcin Skórzewski
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Marcin Skórzewski ( czwartek, 22 listopad 2007, 20:16 )
 
Odpowiedź od administratora ,,poczytaj manual'' to najgorsze co może się użytkownikom sieci przydarzyć.
Aniołeczek :)
Odp: Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( czwartek, 22 listopad 2007, 17:20 )
 
Prosimy zgłaszać się z ważną legitymacją, indeksem lub zaświadczeniem z dziekanatu do pokoju 513


LOL... Niech zgadnę kto zapoczątkował łażenie z zaświadczeniami od PANI DZIEKAN (zaznaczam), bo miał problem z Panoramixem??? Hmmm... Chyba bardzo dobrze znam tę osobę :) :) :)
Obraz Janusz Szwabiński
Re: Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Janusz Szwabiński ( czwartek, 22 listopad 2007, 09:06 )
 
Utrata bazy użytkowników to właśnie nieumiejętność zabezpieczenia danych. A teksty w stylu "dlatego też osoby przychodzące z... będą miały większe szanse, by być przywitanymi uśmiechem" to albo kiepski żart, albo przejaw zwykłej bezczelności
Obraz Kamil Żyta
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Kamil Żyta ( czwartek, 22 listopad 2007, 00:37 )
 
Wszystko, co jest robione na serwerze, związane jest z poprawa bezpieczeństwa i ochrony danych. Nie widzę podstaw do "ktoś nie potrafi zabezpieczyć danych na serwerze" oraz przeprosiń. Co do wskazywania użytkownikom, co maja robić, to sam nie umiem ocenić, w jaki sposób jest to robione, lecz myślę, że manual wielu użytkownikom się przyda.
Aniołeczek :)
Odp: Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Monika Kosińska ( czwartek, 22 listopad 2007, 00:06 )
 
Szacunek Panie Doktorze!
Obraz Janusz Szwabiński
Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Janusz Szwabiński ( środa, 21 listopad 2007, 23:23 )
 
Hm... Przeczytalem wspomniane wiki. I mam jedną uwagę. Jak ktoś nie potrafi zabezpieczyć danych na serwerze, powinien przeprosić, a nie w bezczelny sposób wskazywać użytkownikom, co mają zrobić, żeby zostali przyjęci z uśmiechem...
Obraz Sebastian Szczecina
Re: Awaria panoramixa.
Napisane przez: Sebastian Szczecina ( środa, 21 listopad 2007, 21:57 )
 
bezpieczny system..tylko 100 polecen dla uzytkownika ;] - niestety bez zadnego do edycji plikow :/ czyli usuniecie niezgodnych kluczy z .ssh/* to wykasowanie pliku i co? :
Host key verification failed.
No ok ,pomyslalem - poczytam w MAN do ssh, jak sobie z tym poradzic i co !- brak MAN - nie no teraz to chyba przesada - co z tego ze system bezpieczny jak bezuzyteczny. (czy przez MAN mozna cos nabroic w systemie ? ;) ) z tym ssh sobie poradze..;) ale zycze powodzenia mniej doswiadczonym userom..;P