Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, zaprasza wszystkich chętnych na transmisję na żywo z konferencji TEDx, organizowanej w ośrodku naukowo-badawczym CERN. Gospodarzem konferencji będzie laureat Nagrody Nobla, amerykański astrofizyk i kosmolog George Smoot. |
Gdzie? |
Instytut Fizyki Teoretycznej UWr, sala Rzewuskiego |
Kiedy? | 03.05.2013 |
Jak długo? | 13.45-20.00 (konferencja) 20.00-22.00 (spotkanie w kuluarach) |
Wstęp wolny!
Konferencje TED oraz TEDx to publiczne wydarzenia medialne, których celem jest atrakcyjna popularyzacja „idei wartych rozpowszechniania” ze świata kultury, nauki i technologii. Impreza TEDxCERN, która odbędzie się 3 maja w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą obejmie szeroki zakres tematów, od świadomości, poprzez losy antymaterii, pływy oceanów czy duże zbiory danych, aż do zagadek początków Wszechświata i współistnienia płci. Krótkie, troskliwie przygotowane 10 – 16 minutowe prezentacje w wykonaniu wybitnych uczonych z różnych krajów mają przede wszystkim na celu uświadomienie jak nauka wpływa wieloaspektowo na nasze życie. Nie bez powodu więc CERNowska impreza nosi tytuł „Multiplying Dimensions – Mnożenie Wymiarów”, odwołując się nie tyle do wymiarów matematycznych, co do raczej całego skomplikowania współczesnego świata w różnych jego aspektach. Gospodarzem konferencji będzie laureat Nagrody Nobla, amerykański astrofizyk i kosmolog George Smoot.
Wszystko to odbywać się będzie w usytuowanym naprzeciw głównego wejścia do CERNu Globie Nauki i Wynalazków – powstałym w 2004 naukowym wielofunkcyjnym pawilonie wystawowym o niezwykłej architekturze.
Rozpoczyna się o godzinie 13:45 w piątek 3 maja. Wykłady, podzielone na trzy bloki trwają do godz. 20. Potem, zgodnie z zasadami wydarzeń TED/TEDx odbędzie się spotkanie przy kawie i ciastkach, podczas którego będzie można podyskutować na różne tematy, niekoniecznie związane z konferencją.
Całość, z wyjątkiem kawy i ciastek, będzie retransmitowana specjalnym kanałem internetowym do współpracujących z CERNem ośrodków zainteresowanych tym wydarzeniem. Są wśród nich uczelnie nawet z krajów tak odległych Nepal czy Australia.
Uniwersytet Wrocławski, obok krakowskiej AGH, jest jednym z dwóch miejsc w Polsce dokąd trafi bezpośrednia retransmisja.
Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współpracy Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, zapraszają wszystkich zainteresowanych do Audytorium im. Jana Rzewuskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr przy pl. M. Borna 9.
Wieczorna kawa, herbata i ciastka będą natomiast całkowicie lokalne. Będzie to też okazja do porozmawiania z obecnymi na miejscu specjalistami – od studentów z Kół Naukowych po uniwersyteckich profesorów. Wykłady będą prowadzone w języku angielskim.
Program konferencji dostępny tutaj
Lista prelegentów dostępna tutaj
Więcej informacji na temat TEDxCERN można znaleźć na stronach internetowych
http://www.tedxcern.ch